Je možné začít cvičit už v šestinedělí?
Obecně šestinedělí je doba k uzdravování. Nesmíte zapomínat na to, že vaše tělo má za sebou velkou zátěž. Už v těhotenství nastávají v těle velké změny. Mění se váš hormonální systém, pracuje vaše pánev, roztahuje se břišní stěna. V pozdější fázi těhotenství jsou extrémně zatěžované vaše orgány a to jak z důvodu tlaku plodu na ně, tak z důvodu toho, že vaše tělo nyní vyživuje nejen vás, ale i vaše miminko.
Šestinedělí dává vašemu tělu čas k uzdravování.
Není to ale forma uzdravování, kdybyste měla jen ležet. Během této doby potřebujete hodně spát a dostatečně odpočívat a zdravě se stravovat. Ale také potřebujete správný, přiměřený pohyb. Nic nepřehánět. Krátké procházky, lehké cviky na uvolnění ztuhlých svalů, dechové cvičení a lehké cviky na podporu zavinutí dělohy.
Je důležité vynechat nesprávné cviky. Například turecký sed není po porodu nejvhodnější, protože v tomto sedu působí tlak na vaší pánev a orgány v pánevním dnu. Pokud máte nástřih, ani pro ten není tento sed vhodný.
Co je vhodné cvičit v šestinedělí
Vhodné je například lehnout si na záda, pokrčit kolena a dát nohy přes sebe. Tento cvik podporuje správné zatažení pochvy a dělohy a podporuje navrácení pánve do správné původní polohy.
Vhodné jsou také dechová cvičení. Můžete je provádět v leže, kdy se zhluboka pomalu nadechujete, dech následně malou chvilku zadržíte a pak pomalu vydechujete. Tím podpoříte uvolnění napětí ve svalech a také prokrvení a okysličení vnitřních orgánů.