Zmrzlé rameno
Zmrzlé rameno není nemoc sama o sobě. Je to důsledek situací, které k tomu vedou. Příčiny jsou přílišné jednostranné zatěžování, dlouhá práce s myší, průvan, chlad, předešlý úraz, záněty ve strukturách ramene.
Pokud tyto stavy nijak neřešíme, často přejdou ve vyšší fázi, která ústí až do stavu zmrzlého ramene.
Rozvoj syndromu bývá popisován ve třech stupních
- bolest kloubu s relativně pohyblivým ramenním kloubem
- zatuhnutí ramenního kloubu s pomalu odeznívající bolestí
- navracení pohybu a vymizení bolesti s možnými reziduálními bolestmi a pohybovým omezením.
Jak poznáme zmrzlé rameno
Stěžejním pro diagnostiku zmrzlého ramene jsou informace o vzniku a průběhu nemoci získané od pacienta. Dále pohybové omezení hlavně vnější rotace a pohyb do vzpažení a vnitřní rotace.
Vhodná terapie
V první fázi, cca týden až 14 dní, je vhodné volit procedury pro úlevu od bolesti. Vedeme velmi jemnou masáž s cílem prohřát a prokrvit. Vynecháme drsnější postupy, abychom rameno příliš nerozdráždili. Velkou úlevu působí zábaly balzámem Akut. Natřít a zabalit potravinářskou fólií a přes to dát fixační návlek. Je důležité vynechat vše, co je námahou pro rameno. V této fázi je důležitý klid.
Progresivní versus klidová metoda
Jedna s výborných účinných metod je takzvaná metoda progresivní, která zahrnuje jak klidový režim, tak mírně aktivní režim, který v této fázi nahrazujeme právě těmi jemnými prokrvovacími masážemi. Prokrvování pomáhá k čištění a odplavení nežádoucích látek.
Úplná klidová metoda je někdy nutná a měl by to zvážit lékař. jedná se o znehybnění postiženého místa ortézou nebo sádrou. Nevýhodou je, že po sundání této fixace je následná rehabilitace delší a bolestivější.