Pánevní dno
Pánevní dno po porodu
Co se v něm děje, kdy cvičit a jak
Jedno z nejkrásnějších období v životě ženy je porod. Pro tělo ženy je ale zároveň z nejnáročnějších momentů v životě. Během těhotenství a porodu je funkce pánevního dna oslabena či narušena. Aby pánevní dno znovu získalo svou ztracenou formu, je vhodné zařadit do denního programu aktivační vybrané cviky. Kdy ale začít cvičit? Často se maminky ptají, zda mohou cvičit už v šestinedělí.
Co se děje v pánevním dnu
Pánevní dno, které tvoří skupina vazů, svalů a tkání, funguje jako podpůrný aparát pro dělohu, močovou trubici, močový měchýř a konečník. Během těhotenství a porodu dochází v pánevním dnu k velkým změnám, které mají vliv na jeho pozdější funkčnost. Ochablé svaly pánevního dna jsou pak nejčastější příčinou poporodní inkontinence. Zároveň ale mohou způsobovat i bolesti páteře, potíže při vyprazdňování i sestup dělohy.
Tělo ženy je nastaveno tak, že má po porodu zrychlenou schopnost se regenerovat. K tomu potřebuje čas a váš přístup. Šestinedělí je určeno k tomu, abyste tělo nepřetěžovali, odpočívali jak to jde a nezvedali těžká břemena. Přílišná a brzká zátěž po porodu může vyvolat různé další potíže, například zánět dělohy.
Jak podpořit regeneraci a hojení
Vaše děloha po porodu se čistí. Zároveň startuje tvorba vašeho mléka. Proto je dobré dodržovat dostatečný pitný režim. Dbát na častou hygienu. Dopřát si odpočinek a relax a vyvarovat se stresu. Můžete si udělat i sedací bylinnou koupel. Vhodná je dubová kůra, heřmánek a uvolňující bylinky jako je levandule či meduňka.
Po skončení šestinedělí
Jakmile vám skončí šestinedělí, je vhodné začít postupně cvičit. Některé maminky dělají tu chybu, že začnou cvičit jen pár cviků pouze na pánevní dno. Ale změna postavení pánve ovlivnila celou vaší kostru. Je potřeba sestavit komplex cviků, které jsou zaměřené nejen na posílení ochablého pánevního dna, ale zaměřují se zejména na trup, oblast pánve a funkční propojení s horními a dolními končetinami. Zároveň potřebujete protahovat a uvolňovat přetížené svaly krční a hrudní páteře.
Pokud bolesti přetrvávají a vaše inkontinence se nelepší, je vhodné navštívit lékaře.