Je možné začít cvičit už v šestinedělí?
Obecně šestinedělí je doba k uzdravování. Nesmíte zapomínat na to, že vaše tělo má za sebou velkou zátěž. Už v těhotenství nastávají v těle velké změny. Mění se váš hormonální systém, pracuje vaše pánev, roztahuje se břišní stěna. V pozdější fázi těhotenství jsou extrémně zatěžované vaše orgány a to jak z důvodu tlaku plodu na ně, tak z důvodu toho, že vaše tělo nyní vyživuje nejen vás, ale i vaše miminko.
Šestinedělí dává vašemu tělu čas k uzdravování.
Není to ale forma uzdravování, kdybyste měla jen ležet. Během této doby potřebujete hodně spát a dostatečně odpočívat a zdravě se stravovat. Ale také potřebujete správný, přiměřený pohyb. Nic nepřehánět. Krátké procházky, lehké cviky na uvolnění ztuhlých svalů, dechové cvičení a lehké cviky na podporu zavinutí dělohy.
Je důležité vynechat nesprávné cviky. Například turecký sed není po porodu nejvhodnější, protože v tomto sedu působí tlak na vaší pánev a orgány v pánevním dnu. Pokud máte nástřih, ani pro ten není tento sed vhodný.
Co je vhodné cvičit v šestinedělí
Vhodné je například lehnout si na záda, pokrčit kolena a dát nohy přes sebe. Tento cvik podporuje správné zatažení pochvy a dělohy a podporuje navrácení pánve do správné původní polohy.
Vhodné jsou také dechová cvičení. Můžete je provádět v leže, kdy se zhluboka pomalu nadechujete, dech následně malou chvilku zadržíte a pak pomalu vydechujete. Tím podpoříte uvolnění napětí ve svalech a také prokrvení a okysličení vnitřních orgánů.
Pánevní dno
Pánevní dno po porodu
Co se v něm děje, kdy cvičit a jak
Jedno z nejkrásnějších období v životě ženy je porod. Pro tělo ženy je ale zároveň z nejnáročnějších momentů v životě. Během těhotenství a porodu je funkce pánevního dna oslabena či narušena. Aby pánevní dno znovu získalo svou ztracenou formu, je vhodné zařadit do denního programu aktivační vybrané cviky. Kdy ale začít cvičit? Často se maminky ptají, zda mohou cvičit už v šestinedělí.
Co se děje v pánevním dnu
Pánevní dno, které tvoří skupina vazů, svalů a tkání, funguje jako podpůrný aparát pro dělohu, močovou trubici, močový měchýř a konečník. Během těhotenství a porodu dochází v pánevním dnu k velkým změnám, které mají vliv na jeho pozdější funkčnost. Ochablé svaly pánevního dna jsou pak nejčastější příčinou poporodní inkontinence. Zároveň ale mohou způsobovat i bolesti páteře, potíže při vyprazdňování i sestup dělohy.
Tělo ženy je nastaveno tak, že má po porodu zrychlenou schopnost se regenerovat. K tomu potřebuje čas a váš přístup. Šestinedělí je určeno k tomu, abyste tělo nepřetěžovali, odpočívali jak to jde a nezvedali těžká břemena. Přílišná a brzká zátěž po porodu může vyvolat různé další potíže, například zánět dělohy.
Jak podpořit regeneraci a hojení
Vaše děloha po porodu se čistí. Zároveň startuje tvorba vašeho mléka. Proto je dobré dodržovat dostatečný pitný režim. Dbát na častou hygienu. Dopřát si odpočinek a relax a vyvarovat se stresu. Můžete si udělat i sedací bylinnou koupel. Vhodná je dubová kůra, heřmánek a uvolňující bylinky jako je levandule či meduňka.
Po skončení šestinedělí
Jakmile vám skončí šestinedělí, je vhodné začít postupně cvičit. Některé maminky dělají tu chybu, že začnou cvičit jen pár cviků pouze na pánevní dno. Ale změna postavení pánve ovlivnila celou vaší kostru. Je potřeba sestavit komplex cviků, které jsou zaměřené nejen na posílení ochablého pánevního dna, ale zaměřují se zejména na trup, oblast pánve a funkční propojení s horními a dolními končetinami. Zároveň potřebujete protahovat a uvolňovat přetížené svaly krční a hrudní páteře.
Pokud bolesti přetrvávají a vaše inkontinence se nelepší, je vhodné navštívit lékaře.
Neurovaskulární a Neurolymfatické body
O co se jedná?
Jde o systém bodů, jejich cílem je harmonizace a podpora fyziologických funkcí těla jako celku. Navozují harmonii těla.
Co znamená trojího účinku?
Protože tyto body mají účinky na tělesné, emoční a mentální úrovni. Pracují současně v těchto rovinách.
Proto jsou vhodné i pro terapeuty pro zlepšení efektivity účinku terapie.
Kontraindikace?
Výhodou je, že nemají žádné kontraindikace.
Bod Ming men
MING MEN - brána života. Je to místo, které je zdrojem životní síly a úschovnou životní energie. Nachází se mezi oběma ledvinami, kde se pohybuje a jeho původ se přiklání spíše k pravé ledvině.
MING MEN je úzce spjat s pohlavními funkcemi a prostřednictvím energie je také ovlivňuje. U mužů se v něm uschovává pohlavní esence a u žen je spojen s dělohou. Od těchto funkcí se také odvozuje, že to je brána života, do níž vchází, a vychází z ní život.
Zmrzlé rameno
Zmrzlé rameno není nemoc sama o sobě. Je to důsledek situací, které k tomu vedou. Příčiny jsou přílišné jednostranné zatěžování, dlouhá práce s myší, průvan, chlad, předešlý úraz, záněty ve strukturách ramene.
Pokud tyto stavy nijak neřešíme, často přejdou ve vyšší fázi, která ústí až do stavu zmrzlého ramene.
Rozvoj syndromu bývá popisován ve třech stupních
- bolest kloubu s relativně pohyblivým ramenním kloubem
- zatuhnutí ramenního kloubu s pomalu odeznívající bolestí
- navracení pohybu a vymizení bolesti s možnými reziduálními bolestmi a pohybovým omezením.
Jak poznáme zmrzlé rameno
Stěžejním pro diagnostiku zmrzlého ramene jsou informace o vzniku a průběhu nemoci získané od pacienta. Dále pohybové omezení hlavně vnější rotace a pohyb do vzpažení a vnitřní rotace.
Vhodná terapie
V první fázi, cca týden až 14 dní, je vhodné volit procedury pro úlevu od bolesti. Vedeme velmi jemnou masáž s cílem prohřát a prokrvit. Vynecháme drsnější postupy, abychom rameno příliš nerozdráždili. Velkou úlevu působí zábaly balzámem Akut. Natřít a zabalit potravinářskou fólií a přes to dát fixační návlek. Je důležité vynechat vše, co je námahou pro rameno. V této fázi je důležitý klid.
Progresivní versus klidová metoda
Jedna s výborných účinných metod je takzvaná metoda progresivní, která zahrnuje jak klidový režim, tak mírně aktivní režim, který v této fázi nahrazujeme právě těmi jemnými prokrvovacími masážemi. Prokrvování pomáhá k čištění a odplavení nežádoucích látek.
Úplná klidová metoda je někdy nutná a měl by to zvážit lékař. jedná se o znehybnění postiženého místa ortézou nebo sádrou. Nevýhodou je, že po sundání této fixace je následná rehabilitace delší a bolestivější.
Co je lymfa
Lymfa je systém cév, kapilár, lymfatických uzlin a lymfatických orgánů. Lymfatické cévy jsou rozvětveny po celém těle, stejně jako krevní cévy.
Pohyb lymfy
Krevní oběh je uzavřený a má svou pumpu - srdce. Díky tomu je krev poháněna v pohybu. Lymfatický systém toto nemá a proto je závislý na pohybu svalů a pohybu krevního oběhu. Proto je důležitý pohyb kardio, který rozproudí krevní oběh, a také posilování svalů, protože tento pohyb svalů podporuje z větší části pohyb lymfy.
Jak funguje Lymfatický systém
Lymfatické cévy ústí v otevřeném prostoru mezi buňkami, kde sbírají tekutinu/tkáňový mok z buněk. Buňky jsou neustále omývány solným roztokem. I z tohoto důvodu hraje důležitou roli náš pitný režim. Pokud je slabý, jsme dehydrovaní a buňky jsou omývány nedostatečně. Tkáňový mok putuje lymfatickými cévami, kde postupně houstne a stává se z něj lymfa. Tkáňový mok sebou nese vše, co buňky vyloučili a také odpadní látky do lymfatických uzlin, kde se vše zpracovává a připravuje k dalšímu transportu.
Cílem je dopravit tento již roztříděný obsah do krevního oběhu, který je dle instrukcí rozešle dál. Něco z obsahu se pro tělo ještě využije a něco jde do vylučovacího systému. A tady je zas důležitý vliv pitného režimu, který tomu pomáhá. Více info o lymfatické uzlině ZDE